Cony High announces awards, prizes, scholarships for class of ’22

AUGUSTA – Cony High School has announced the following awards, prizes and scholarships, which were recently presented during the Cony Award Assemblies and Class Day:

Alice Reynolds Scholarship: Andrea Richardson

Alison Rollins Lucas Scholarship: Samuel Flannery

Andrew Williamson Scholarship: Mallory Audette

Arion Music Award for a deserving member of the band: Hailey Fischer

Arion Music Award for a deserving member of chorus: Grace Kirk

Arlene Lipman Memorial Scholarship to the highest ranking graduate of Cony Middle School: Abigail Martin

Anastasia Schneider Memorial Fund for talent and achievement in music – (6) awarded: Isaiah Breitmeyer, Hailey Fischer, Brianna Harriman, Grace Kirk, Kristen Kirk, Spencer Soiett

Athletic Watch Award for those seniors who received 9 or more varsity letters – (12) awarded: Zainab Al Braihi, Mallory Audette, Raegan Bechard, Gabriel Biasuz, Emma Doiron, Brianna Harriman, Jenna Hanoian, Grace Kirk, Kristen Kirk, Casey Mills, Jacob Pelletier, James Presti

Augusta Elks Lodge # 964 Scholarship: Emma Crosby, Cade Parker

B. Louise Davis Webber Art Scholarship: Ryan Pelletier

Barbara Hughes Hanson Memorial Scholarship: Camden Sirois

Bethlehem Lodge # 35 AF & AM Scholarship: Brodi Freeman

Bill Cox Award: Brianna Harriman

Butch Champagne Memorial Scholarship: Colin LaCrosse

Calumet Educational & Literary Foundation – Albert Pete Gagne Scholarship: Emma Crosby

Calumet Educational & Literary Foundation – in memory of Arnold Selwood: Madeleine Brochu

Calumet Educational & Literary Foundation – Chris Bowie Memorial Scholarship: Casey Mills

Calumet Educational & Literary Foundation – Gerald R. Rancourt Scholarship: Raegan Bechard

Calumet Educational & Literary Foundation – Grace Whitten Memorial Scholarship – (8) awarded: Raegan Bechard, Emma Doiron, Brianna Harriman, Casey Mills, Cade Parker, Jacob Pelletier, Ryan Pelletier, Andrew Rancourt

Calumet Educational & Literary Foundation – Henry, Joseph and Lea Albert Scholarship: Casey Mills

Calumet Educational & Literary Foundation – Maureen Redman Rodrigue Memorial Scholarship – (2) awarded: Alyssa Hustus, Christina Libby

Calumet Educational & Literary Foundation – Rene & Constance Rodrigue Scholarship: Abigail Martin

Calumet Educational & Literary Foundation – Robert G. Fuller, Jr. Scholarship: Donna Nadeau

Calumet Educational & Literary Foundation – William P. & Gloria E. Fleming Scholarship: Emma Doiron

Capital Area New Mainers Program Leadership Awards: Sagad Al-Badri, Zainab Al Braihi

Carl and Betty Barnes Scholarship: Julia Habib

Charles McGrail Scholarship: Camden Sirois

Chrisanne Burns Memorial Scholarship – (2) awarded: Raegan Bechard, Emma Doiron

Class of 1943 Scholarship: Jasmine Pease

Coach Kenney Cony Ice Hockey Leadership Honorary Scholarship: Jakob Varney

Cony High School Scholarship – (8) awarded: Madeleine Brochu, Willem Campbell, Liam Cotnoir, Haylee Cyr, Samuel Flannery, Jenna Hanoian, Megan Lucarelli, Emma Thomas

Curtis W. O’Brien Memorial Scholarship: Haylee Cyr

EA Hussey Award – (2) awarded: Brianna Harriman, Jakob Varney

E. Jean Andrews Scholarship in memory of E. Jean and John Andrews – (2) awarded: Angelina Crocker, Bailee Roes

Ebbie S. Brooks Award: Abigail Martin

Edward E. Gage Family Scholarship Trust Fund – (4) awarded: Isaiah Breitmeyer, Isabelle Dickson, Samuel Flannery, Hannah Ronan

Elinor Newman and Ernest S. Grant Award for Mathematics – (2) awarded: Kristen Kirk, Jakob Varney

Elsie & William Viles Foundation Scholarship – for outstanding character and academic ability attending a Maine College or University: Brianna Harriman

Emmanual Lutheran Episcopal Church Scholarship: Isabelle Dickson

Esther Dachslager Scholarship: Spencer Soiett

Ethel J. Viles Scholarship: Mallory Audette

Evelyn Norton & Priscilla F. Wilkins Scholarship Fund: Alyssa Hustus

Frank Hewins, Jr. Award: Brianna Harriman

Gardiner Federal Credit Union: Reilley Fleck

Geoffrey Brown Book Awards: Brianna Harriman, Jakob Varney

Geoffrey F. Brown Scholarship: Emma Crosby

Hawes / Jones Family Scholarship Fund: Zainab Al Braihi, Reilley Fleck

Hussey Elementary School Alumni Scholarship – (3) awarded: Megan Lucarelli, Abigail Martin, Cade Parker

Jerome H. Barnett Award: James Presti

John Manter Award – (2) awarded: Kristen Kirk, Brayden Barbeau

John Philip Sousa Award: Hailey Fischer

Jon Crockett Memorial Scholarship: Jack Morrill

Joshua Adam Wilson Memorial Scholarship – (2) awarded: Brayden Barbeau, Jack Morrill

Karen Carey Memorial Scholarship: Luke Briggs

Kennebec Behavior Health Scholarship: Brianna Harriman

Kiwanis Club of Augusta Scholarship – (2) awarded: Abigail Martin, Andrew Rancourt

Kiwanis Key Club Scholarship: Casey Mills

KVAC Leroy Blood Scholarship: Mallory Audette

Lawrence Harold Leighton Memorial Scholarship: Caleb Stred

Lawrence Soule Memorial Scholarship: Liam Cotnoir

Lee Herbert Leighton Memorial Scholarship: Colin LaCrosse

Lester Paul Memorial Scholarship: Emma Crosby

Lillian Sherburne Scholarship: Megan Lucarelli

Lisa J. Turgeon Memorial Scholarship – (4) awarded: Zainab Al Braihi, Indiya Clarke, Kristen Kirk, Madison Veilleux

Liyanage-Don Family Memorial Scholarship – (2) awarded: Isabel Adkins, Olivia Dutil

Longroad Scholars Program: Xavi Patel

Lou Ochmanski Scholarship: Ryan Pelletier

Loyal Cony Supporter Award – In memory of Dorothy Giddings: Cody Dyer

Mabel A. Richmond Prize: Brianna Harriman

Mabel Thompson Art Award: Samantha Vermeer

Maine Principals’ Award: Casey Mills

Maine Veteran’s Home Resident Council Scholarship: Emma Thomas

Mallary Dulac Memorial Scholarship: Madison Veilleux

Mary O’Connell Memorial Scholarship: Abigail Martin

Maynard “Bob” Young Memorial Scholarship: Spencer Soiett

Melanie Ann Cote Scholarship: Tyson Tibbetts

Meylon Grant Kenney Academic & Athletic Excellence Honorary Scholarship – (2) awarded: Raegan Bechard, Casey Mills

2022 Mitchell Scholarship from the Senator George J. Mitchell Scholarship Research Institute: Kylie LaChance

Nora E. Jackson Scholarship Fund: Camden Sirois

Peter L. Dionne Memorial Scholarship – (2) awarded: Lunden Dinkel, Jakob Varney

Philippe E. Michaud Distinguished Service Award: Spencer Soiett

Richard Ayotte Chizzle Wizzle Scholarship: Spencer Soiett

Richard McGuire Scholarship: Brayden Barbeau

Richard Moreau Memorial Soccer Scholarship – (2) awarded: Andrea Richardson, Willem Campbell

Richard H. Pierce Memorial Scholarship: Donna Nadeau

Robert P. Cooper Memorial Scholarship: Sagad Al-Badri

Robert P. and Gladys M. Sawyer Memorial Scholarship – (2) awarded: Donna Nadeau, Hannah Ronan

Robert Wing – American Awards Scholarship: Brodi Freeman

Ronald “Hoppy” Hopkins Memorial Scholarship: Jakob Varney

Sally Pike Memorial Fund: Cade Parker

Sandra Lipman Art Scholarship: Lunden Dinkel

Scot Laliberte Memorial Scholarship: Grace Kirk, Jacob Pelletier

Sharon Y. Miller Leadership Award: Brianna Harriman

Spanish Book Award: Grace Kirk

Spanish Club Scholarship: Megan Lucarelli

Tardiff / Fine Scholarship: Courtney Bacon

Theresa Brannigan Award: Kristen Kirk

Town of Jefferson Scholarship: Mallory Audette

Tri-Athlete Award – (8) awarded: Zainab Al Braihi, Mallory Audette, Emma Doiron, Samuel Flannery, Brianna Harriman, Grace Kirk, Kristen Kirk, Jacob Pelletier

Tyler / Grandmaison MELMAC Scholarship: Kiley LaChance

UMaine Pulp & Paper Scholarship – (2) awarded: Samuel Flannery, Jakob Varney

William H. and Allie M. Garside English Prize – (2) awarded: Isaiah Breitmeyer, Jakob Varney

William & Elsie Peavey Scholarship: Olivia Adkins

The following scholarships were presented at the Capital Area Technical Center Recognition Day:

Augusta Police Department Retirees’ Scholarship: Keygan Wyman

Bar Harbor Bank & Trust 2022 Career & Tech Education Scholarship: Mallory Audette

Business Academy Activity Fund Scholarship: Jack Morrill

CATC City-wide Scholarship: Jack Morrill

CATC Multimedia Scholarship: Samantha Vermeer

Graphic Design Activity Fund Scholarship – (3) awarded: Emma-Leigh McCutcheon, Simon Nichols, Ryan Pelletier

G&E Roofing Scholarship: Courtney Bacon

Mark Scott Memorial Activity Fund Scholarship: Sagad Al-Badri

Calumet Educational & Literary Foundation, Inc. – CATC Scholarship: Kiley LaChance

Calumet Educational & Literacy Foundation, Inc. – Tony Violette Scholarship: Joseph Poulin

Auto Collision Tool Award: Austin Merrill

Early Childhood Education Activity Fund Scholarship: Zainab Al Braihi, Bailee Roes

EMBARK Scholarship – (2) awarded: Jamison Bragdon, Taylor Hippler

Instructor’s Choice Scholarship – (7) awarded: Zainab Al Braihi, Mallory Audette, Courtney Bacon, Kiley LaChance, Khaled Najar, Annemarie Perry, Tyson Tibbetts

Mark Scott Memorial Activity Fund Scholarship: Tyson Tibbetts

Town Fair Tire Foundation Toolship award: Jayda Oyster

«Previous

Leave a Comment

Your email address will not be published.